Menü
Sepetiniz
50 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz Alışverişe Başla!

Bone China

Bone China, EWs 'den Alınır!


Bone China 18. yy.da Avrupa’da soylu aileleler tarafından kullanılıyordu. Bone China ince, şeffaf ve pürüzsüz olduğu için tercih ediliyor. Bone Chine ürünlerinden ince olduğu için ışık geçebilmektedir. Ayrıca kemik tozundan üretildiği için doğal bir üründür.Bone China, Quartz,feldspat, kaolin gibi doğal maddelerin karışımından üretilmektedir. Bone China, sentetik beyazlatıcılar, kurşun ve kadmiyum gibi zararlı maddeler içermemektedir.


Bone China Yemek Takımları ; https://www.ews.com.tr/yemek-takimi


Gel gelelim ki New Bone China için böyle söyleyemeyiz. New Bone China nedir sorusunun cevabını sizin için araştırdık… New Bone China olarak adlandırılan ürünler saf kemik tozundan üretilmediği için doğal ürün değildir ve sentetik maddelerden üretilmektedir. New Bone China ürünleri kimyasal maddeler içermektedir. New Bone, görüntü itibari ile Bone Chine’ya benzemektedir, ince yapıdadır, şeffaf ve pürüzsüzdür. New Bone tıpkı Bone Chine gibi ince yapıdadır, şeffaftır ve pürüzsüzdür.Fakat kemik maddesi sağ halde yoktur ve kimyasal olarak kemik maddesine benzetilen bir ürün kullanılmaktadır. Bu yüzden de New Bone ürünleri doğal değildir ve sağlıksız olduğunu söyleyebiliriz.

Bone China Nedir ?


Bone China Porselen,günümüzde en kaliteli porselen çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır.Normal porselenden daha ince ve zarif bir görüntüye sahiptir.Bone China Porselenin ana özelliği kemik tozudur.Sığırın bacak kemiği önce toz haline getirilir.Sonra kül haline getirilerek işleme alınan kemik tozu,çok zahmetli ve meşeakatli bir işlemle yapılır.Bone china porselenlerde genelde %50 ila %70 arasında kemik tozu kullanılmaktadır.Fiyatının normal porselene göre daha pahalı olması,işçiliğinin bir sanat gerektirecek kadar zor ve zahmetli olmasındandır.İyi bir Bone China ışığı en çok geçirendir.İyi bir Bone China kemik rengindedir.Bone China Porselenler arasında en zarif ve en pahalı olan çeşididir.


Fine bone chine ve bone chine arasındaki fark fine bone yemek takımlarında, az miktarda kemik tozu bulunuyor. %3-4 civarında bir kemik tozu oranından söz edilmektedir. Bone china yemek takımlarında ise, %10-11 den başlayan oranlarda kemik tozu kullanılıyor.  Dayanıklılık bakımından ise, bone china yemek takımlarının fine bone yemek takımlarından %90 gibi büyük bir oran ile daha dayanıklıdır.


Bone China ilk kez 18. yy sonlarında Ingiltere'de üretilmiştir. Avrupa'nın asil aileleri de dahil olmak üzere tüm dünya insanları, şeffaflığın saf görünüşü ve yumuşak dokusu ile cezbetmiş ve en kaliteli porselen çeşidi olarak kendine kalıcı bir yer edinmiştir. Bone China üretimi 6 safhadan oluşur.


HAMMADDE:
Ilk karışımın ana maddeleri en iyi kalite kemik tozu, potasyumlu fedispat, kuvars, kaodin ve kilden oluşur. Bone China'nın fırından çıktığındaki soylu beyazlığını ve şeffaflığını, karışımın içindeki kemik tozu verir. (ingiliz standartlar enstitüsü kemik tozu oranının en az 35% olarak belirlemiştir. Narumi en yüksek oran olan 47% kemik tozu ile üretilir). Hammaddelerin tamamı ince toz haline getirilip suyla karıştırılır, fazla su sıkılarak dışarı çıkarılır ve vakumlu bir işlemden geçirilerek macunumsu halini alır.

ŞEKIL VERME: Oluşturulacak parçaya göre şekil verme teknikleri değişir.

* tabak, çukur kap gibi yuvarlak şekilli parçalar için "jigger" adı verilen yatay olarak sıralanmış çok hızlı hareket eden mekanik çömlekçi kapları kullanılır.

* çaydanlık, sosluk gibi düzensiz şekilli parçalar için alçı kalıplar kullanılır.

* kare şekilli parçalar için ise, iki parçalı arası doldurmalı kalıplar kullanılır.

ILK FIRINLAMA: Bone China'da ilk fırınlama sırlamanın gerçekleştiği klasik sert porselen fırınlamasından daha yüksek bir ısıda gerçekleştirilir. Şeffaf ve dayanıklı "bisküvi" denilen görüntü 1200-1300 derecede gerçekleşir. Kemik tozu ısıya karşı çok hassas olduğundan iyi sonuçlar ancak çok kontrollü bir şekilde ısı harlığında elde edilebilir. İlk fırınlamada Bone China 20% oranında çeker ve bu da kesinlikle biçim bozulmasına ve çatlamaya sebep olablilir. Oluşabilecek kusurları engellemek için her parça "crank" adı verilen reflektör üzerine yerleştirilir. Çekme işlemi gerçekleşirken malzeme "crank" profilin içinde kaldığından şekil bozukluğu olmaz. Düzensiz şekillerdeki parçaların çekme işlemi sırasında zaiyatını önlemek içinse, bu parçalar silika tozu içine gömülerek işleme tabi tutulur.

SIRLAMA:Bone China'nın sırlanması bir çeşit cam ve kaolin ile gerçekleşir. IIk fırınlama sonrası "bisküvi" haline gelmiş olan porselenin hiçbir emiciliği kalmadığından sırlama işlemi içine daldırma yerine, spreyleme yöntemi ile gerçekleştirilir.

IKINCI FIRINLAMA: Üzeri spreyle sırlanmış olan parçalar direk ateşe maruz kalmayacak şekilde fırına sokulur. 1050-1150 derece arasında gerçekleşen bu işlemde sırın emilerek "bisküvi" halindeki porselene işlemesi sağlanır. Bu fırınlama işleminden sonra gerekli beyazlık sağlanmış tüm parçalar titiz bir kontrolden geçerek dekore edilmek üzere ayrılır.

DEKORLAMA:Bone China'nın gerçek güzelliğinin gözler önüne çıkacağı dekorasyon bölümü; transfer, spreyleme, asitleme, elde boyama gibi değişik tekniklerin kullanıldığı bölümdür. Dekore edilen parçalar 700-800 derecede fırınlanır. Bu fırınlamada desenler sırın içine işler.